.
دانشگاه آزاد اسلامي واحد شبستر يکي از بزرگترين و توسعه يافته ترين دانشگاه هاي کشور
كسي كه عبادت هاي خالصانه خود را به سوي خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترين مصلحت را به سويش فرو خواهد فرستاد . حضرت زهرا سلام الله عليها **** دانايي توانايي به بار مي آورد ، و دانش دل کهن سالان را جوان مي سازد . حکيم فردوسي خردمند**** در روز قیامت چیزی سنگین تر از خوش اخلاقی در ترازوی اعمال بنده نیست. پیامبر اکرم (ص) **** ـ قالَ (صلى الله علیه وآله): مَنْ مَشى إلى مَسْجِد مِنْ مَساجِدِ اللّهِ، فَلَهُ بِکُّلِ خُطْوَه خَطاها حَتّى یَرْجِعَ إلى مَنْزِلِهِ، عَشْرُ حَسَنات، وَ مَحى عَنْهُ عَشْرُ سَیِّئات، وَ رَفَعَ لَهُ عَشْرُ دَرَجات.([2]) فرمود: هر کس قدمى به سوى یکى از مساجد خداوند بردارد، براى هر قدم ثواب ده حسنه مى باشد تا برگردد به منزل خود، و ده خطا از لغزش هایش پاک مى شود، همچنین در پیشگاه خداوند ده درجه ترفیع مى یابد.***** اخبار دانشگاه آزاد اسلامی شبستر را در تلگرام دنبال کنید ROIAUSHAB@ ****
سه شنبه ٠١ مرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی عضو هیات علمی واحد شبستر؛

انتشار ۲ جلد کتاب در حوزه تاریخ معماری، نقش و رنگ

دو جلد کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» از سوی شهرزاد ساسان­پور منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دو جلد کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» تالیف خانم دکتر شهرزاد ساسان­پور از سوی نشر اختر منتشر شد.

کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» در هفت فصل تدوین یافته است. فصل اول آن به هنر دست و نقش و رنگ برخاک (سفال­گری، سرامیک­سازی، کاشی­کاری و گچ­بری) اختصاص یافته است. در فصل دوم هنر دست و نقش و رنگ بر چوب و کاغذ (پاپیه­ ماشه یا لاکی، پیشه­سازی، خاتم­سازی، خراطی روی چوب، کنده­کاری روی چوب، معرق روی چوب، منبت­کاری، نازک­کاری چوب، نجاری، اشیاء ساخته شده از ساقه و شاخه گیاهان همانند ارغوان بافی یا خبیش­بافی بامبو بافی، موربافی یا پرده حصیری) به صورت مجمل بررسی شده است.

فصل سوم به هنر دست و نقش و رنگ بر فلز (جواهرسازی، زرگری و طلاسازی و ...) اختصاص یافته در فصل چهارم هنر دست و نقش و رنگ در هنرها و صنایع تزئینی (تذهیب و ...) بررسی شده است. فصل پنجم به هنر دست و نقش و رنگ در نگارگری (نقاشی و مینیاتور) فصل ششم به هنر دست و نقش و رنگ در معماری و فصل هفتم به نگاره­ها، نمادها و نقوش رایج در هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام اختصاص یافته است.

کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» در 722 صفحه در سال 1397 با قیمت 850000 ریال از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

شیوه سازمان­بندی کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» بر اساس دو مقوله سیر تاریخی و نوع مواد و مصالح به کار رفته در هنرها و صنایع مورد نظر یعنی نخ، الیاف، پارچه، پشم و پوست بوده که با توجه به حروف الفبایی در هفت فصل تنظیم شده و شامل منسوجات و پارچه­بافی، سوزن­دوزی­ها، قالی­بافی­ (و انواع قالی­های شهری، روستایی و عشایری)، گلیم­بافی، دست بافته­ها و زیراندازهای گلیمی روستایی و عشایری، نمدمالی، پوست­دوزی، چرم­سازی، چاروق­دوزی و گیوه­دوزی می­باشد.

کتاب­ «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» در 621 صفحه با قیمت 850000 ریال در سال 1397 از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

خانم دکتر شهرزاد ساسان­پور عضو هیات علمی تمام وقت و استادیار گروه تاریخ واحد شبستر است. از وی پیش از این کتاب­های «عبور از سازمان: مجید شریف واقفی به روایت اسناد» و «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی­نامه مهدی ابراهیمی دریانی» به چاپ رسیده است.

آدرس خبر در خبرگزاری آنا: http://ana.ir/fa/news/76/316241

 

 

 


٠٨:٤٨ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٦٣٢خروج
© تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد واحد شبستر مي باشد.